lista mailingowa

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tym co się dzieje w twojej szkole - zapisz się na naszą listę mailingową.

witamy na stronie naszej szkoły
Jesteś tu: » Strona główna » Patron szkoły

Stefan Pieńkowski urodził się w Młynowie koło Piątku. Po ukończeniu gimnazjum zamierzał zostać inżynierem-elektrykiem, ale ze względów finansowych przez dwa lata nie mógł podjąć studiów. W końcu wyjechał do Liege, i tam w trakcie studiów postanowił zmienić kierunek i całkowicie poświęcić się fizyce. Po ukończeniu studiów, w roku 1910 otrzymał stopień doktora i rozpoczął wykłady na Ecole Polytechnique. Wrócił do kraju w roku 1919. Był znakomitym uczonym, który położył  duże zasługi dla rozwoju fizyki w Polsce i na świecie. Od 1919 roku był profesorem uniwersytetu w Warszawie oraz jego wieloletnim rektorem. Był także organizatorem i kierownikiem Zakładu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego. Należał do założycieli Polskiego Towarzystwa Fizycznego, sprawował funkcję wiceprezesa Polskiej Akademii Umiejętności.
W czasie okupacji hitlerowskiej kierował organizacją i prowadzeniem tajnego wyższego nauczania. Z jego inicjatywy powstało po II wojnie światowej czasopismo "Postępy Fizyki", którego był naczelnym redaktorem. Polska Akademia Nauk powołała go na członka swego prezydium. W czasie swej działalności naukowo-dydaktycznej Stefan Pieńkowski wykształcił liczne grono fizyków eksperymentatorów, znanych w kraju i poza granicami jako "Warszawska Szkoła Fizyków". Oprócz szerokiej działalności społecznej, organizacyjnej i dydaktycznej Stefan Pieńkowski prowadził oryginalne prace badawcze, które zjednały mu uznanie i szacunek w świecie naukowym. Szczególnie interesował się zjawiskami fotoluminescencji, zjawiskiem Ramana, zastosowaniem pronieni X do analizy strukturalnej oraz przeprowadzał szerokie badania dotyczące zawartości ciał promieniotwórczych w minerałach. Był autorem znanego podręcznika "Fizyka Doświadczalna". Skonstruował pierwsze lampy fluoroscencyjne (świetlówki). Stefan Pieńkowski za zasługi położone na polu nauki otrzymał doktoraty honorowe wielu uczelni zagranicznych.

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o życiu i działalności naukowej prof. Stefana Pieńkowskiego - przeczytaj następujące fragmenty książek:

Pliki do pobrania

Opracowanie: szkolnastrona.pl